چرا از انجمن برنامه‌نویس جدا شدم

شاید خیلی از دوستان براشون سؤال باشه که چرا من از مدیریت بخش PHP سایت برنامه‌نویس، به محروم شدن رسیدم و انجمن اختصاصی خودم رو ایجاد کردم. از اونجا که چند بار این مطلب رو توی سایت برنامه‌نویس نوشتم و سانسورچیهاشون حذفش کردن، توی سایت خودم، یکبار و برای همیشه تکلیف این موضوع رو مشخص میکنم:

خوب راستش یکم قضیه اش طولانیه. موضوع از اونجا شروع شد که آقای محمدرضا کرامتی فر که مدت سه سال، فقط در حد یک اسم بعنوان مدیر، توی بخش PHP قرار داشتن، یکمرتبه و بعد از یک خواب زمستانی سه ساله! فعالیتشون رو شروع کردن و در اولین اقدام، تاپیکهای پشتیبانی پکیجهایی که به گفته خریداران، بهترین منابع یادگیری PHP و فریمورک Yii و MVC به زبان فارسی به شمار میرفتن رو با عنوان «تبلیغاتی» بستن. حتی تاپیک «آموزش مرحله به مرحله PHP» رو که مطالبش، بطور رایگان توی سایتم قرار داشت و لینکهاش رو توی برنامه‌نویس گذاشته بودم (کاری که خیلی از کاربران عادی انجام میدن و تخلفی توش نیست) رو هم حذف کردن و علتش رو اینطور بیان کردن: «هروقت آموزشها رو به برنامه‌نویس منتقل کردین، تاپیک رو باز میکنم».

حالا جالب اینجاست که این تاپیکها، تماماً جنبه رفع اشکال کاربران رو داشت و اصلاً تبلیغاتی نبود چون اگه بحث تبلیغات باشه، قطعاً راهکارهای مناسبتر، ارزانتر و کم دردرسرتری نسبت به ایجاد تاپیک توی یک انجمن براش وجود داره. خیلی از کاربران اومدن پیام دادن که تکلیف سؤالهایی که اونجا پرسیدیم چی میشه و من چند بار گفتم «اشتباهی» حذف شده و درست میشه و تاپیک رو برمیگردوندم ولی باز فرداش میدیدم تاپیک حذف شده. حداقل بعنوان کسی که سه سال زحمت مدیریت بخش PHP سایتشون رو کشیده بودم، انتظار داشتم قبل از هر اقدام گسترده ای به این شکل، بهم یه اطلاع رسانی بشه. حالا من برام سؤاله: کسی که حدود یکسال قبل درخواست کرده بود که یک نسخه از پکیج Yii رو براشون بفرستم تا ببینن ازنظر ساختاری مطابق با سرفصلهای آموزشگاهشون هست یا نه که بعنوان مرجع معرفی کنن و توی فروش، درصدی بعنوان همکار بگیرن، ممکنه که از وجود این تاپیک بی اطلاع باشه؟ فرضاً اگه وجود این تاپیک تخلف هم محسوب بشه، ایشون یکسال قبل ازش اطلاع داشتن. چرا بعد از یکسال تاپیک رو حذف کردن؟

جواب اینه که آقایون با خودشون گفتن: «بگذار فعلاً کاربران برنامه‌نویس رو زیاد کنه. خودمون هم با این سؤال و جوابها کار با فریمورک رو یاد میگیریم. بعداً که کاربران زیاد شدن، به یه بهانه ای از دستش راحت میکنیم خودمونو». الان هم دیدن گستردگی این آموزش به حدی شده که دیگه کسی سراغ آموزشگاه اونها نمیره (وقتی شما میتونید با 75 هزار تومان، 4 برابر سرفصلهای آموزشگاه رو یاد بگیرین و نیازی نیست 400-300 هزار تومان هزینه برای یک کلاس عمومی کنید که بقول برخی از شرکت کنندگان، مربی وقت کلاس رو رعایت نمیکرد و دیر میومد و سریع میگفت و سؤال نمیشد بپرسن، مسلمه کسی سراغ آموزشگاهشون نمیره).

دقت کنید که یکسال قبل، ایشون حتی تلفظ Yii رو هم بلد نبودن چه برسه به اینکه بخوان ازنظر سطح کیفی روی پکیج آموزشی من اظهار نظر کنن. همین الان هم یکی از دوستان توی تالار Yii سؤالی درمورد AJAX پرسیده بود و ایشون با PHP خام جواب دادن و بعد هم که من اعتراض کردم که استارتر توی Yii سؤال پرسیده و خود Yii ساختار داخلی برای AJAX داره، گفتن «خودتون با ساختار فریمورک هماهنگ کنید. من کلی جواب دادم». خوب عزیزم اگه ایشون جواب کلی میخواست، میومد توی بخش اصلی PHP میپرسید! پس میبینید که بازبینی پکیج، فقط ازنظر هماهنگی با سرفصلهای آموزشگاهشون بوده نه ازنظر کیفیت آموزش.

برخی از تاپیکهایی که ایشون درست کرده بودن و جنبه آموزشی داشت (یعنی شبیه مقاله بود نه پرسش و پاسخ) برای نظم بیشتر، به قسمت آموزش منتقل کرده بودم ولی ایشون برای اینکه بیشتر دیده بشن، دوباره برگردونده بودن قسمت اصلی تالار PHP و اعلان هم کرده بودن!

من هم با وجود اینکه تاپیکهایی که بیش از دهها هزار بار بازدید داشت و چندین هزار پست کاربران داخلش بود رو حذف کرده بودن و این رو توهین به کاربران میدونستم، باز گفتم بیخیال، سایت خودشونه لابد نمیتونن یکی دیگه رو بزرگتر از خودشون ببینن. باز هم به احترام کاربران، ابتدا فقط بخش پشتیبانی پکیجها رو توی انجمن خودم ایجاد کردم و گفتم برای پاسخدهی به سؤالات متفرقه کاربران در زمینه PHP، همچنان توی برنامه‌نویس خواهم بود اما ایشون اومدن امضای خودشون رو کاملاً شبیه نرم افزار دیوار اندروید و سایت ایستگاه کردن و یکی یکی لینکهای دوره های آموزشی خودشون رو توی آموزشگاهشون، لینک کردن. امضایی که اکثراً از پستهاشون طولانی تر بود. خوب این تناقض رو دیگه نمیشد تحمل کرد. اگه قانونی وجود داره، اول از همه باید مدیران اجرا کنن تا کاربران یاد بگیرن. مسئولین باید الگوی کاربران باشن.

وقتی بنده و تعدادی از کاربران دیگه، به این روند تخریبی که در پیش گرفته بودن و نظم تالار PHP رو که در طی سه سال مدیریت بنده، تاحدود زیادی شکل گرفته بود و یک جو صمیمی بین کاربران ایجاد شده بود رو مستقیماً هدف گرفته بود اعتراض کردیم، همه رو محروم کردن. اومدم اکانت جدید ساختم و توی امضام، لینک انجمن خودم رو گذاشتم که حداقل کاربران بدونن پشتیبانی پکیجها به کجا منتقل شده. چند نفر دیگه از کاربران هم همراهی کردن و بعد دیدیم حق امضا رو هم از کاربران گرفتن. خوب برای مدیریت، حقوق که نمیدادن و سه سال مفت و مجانی براشون زحمت کشیدم. بیش از 10 هزار پست گذاشتم و اجازه ندادم تقریباً هیچ سؤالی بی جواب توی انجمن PHP بمونه و هرجا کاربران جواب نمیدادن، خودم میرفتم جواب میدادم و بعضی وقتها مجبور میشدم توی اینترنت بگردم تا به جواب برسم. برخی شبها تا ساعت 3 یا 4 صبح تا صفحات 4 و 5 تالار PHP میرفتم تا اگه سؤالی بی جواب مونده، جواب بدم. خوب با اینهمه تلاش، حداقل چیزی که میشد بهره بگیرم، قراردادن لینک خرید پکیجها توی امضام بود. این آقایون این حق رو هم از کاربران گرفتن.

البته این رو هم بگم که قبل از اینکه تبلیغ پکیجم رو توی امضام بگذارم، بنری که طراحی کرده بودم و الان توی امضام توی سایت خودم هست رو برای آقای مهدی کرامتی فر فرستادم و ایشون بعد از یک هفته که جواب ندادن و بقول خودشون مشغول بررسی بودن، بعد از اینکه دوباره خودم تلفن زدم بهشون جواب دادن: «چون ما خودمون کار آموزشی میکنیم و تبلیغ شما، موازی با کار ما محسوب میشه، نمیتونیم توی بنرهای بالای سایت بگذاریم». گواه این ادعام هم اینه که ابعاد بنری که طراحی کردم، دقیقاً با ابعاد بنرهای بالای انجمن برنامه‌نویس یکیه.

اقدامات وقیحانه برادران کرامتی فر تا جایی پیش رفت که آدرس سایت من رو هم فیلتر کردن تا جایی که الان اگه توی برنامه‌نویس، توی پستهاتون بنویسید ncis.ir بطور خودکار به barnamenevis.ir تبدیل میشه! نمیدونم چرا اینها اینقدر از nCIS میترسن. جالبه که اگه حتی با سایتهای کوتاه کننده لینک هم لینک کوتاه شده بسازین و بگذارین، باز هم کسانی هستند که مثل عقاب بالای سر پستها میچرخن و لینکها رو بررسی میکنن و کلیک میکنن و اگه دیدن به سایت من میرسه، پست و اکانتتون رو حذف میکنن. کافیه یکبار امتحان کنید تا به میزان رعایت دموکراسی در سایت برنامه‌نویس پی ببرین. من اسم این افراد رو گذاشتم جاروبرقی های برنامه‌نویس (شما همون سانسورچی بخونید).

من فقط از یک چیز مطمئنم: «کسی رو که خدا بخواد بزرگ کنه، بنده خدا نمیتونه کوچک کنه». البته من خودم رو بزرگ نمیدونم و برعکس، کوچک همه کاربران عزیز این سایت هم هستم و مطمئنم با کمک شما کاربران عزیز، به زودی این سایت به بزرگترین انجمن تخصصی ایران تبدیل خواهد شد. از دوستان محترم هم تقاضا دارم تخلفات آشکار مدیران برنامه‌نویس رو هرجا که در توانتون هست (توی انجمنهای دیگه و سایتهایی که عضو هستین)، اطلاع رسانی کنید و کاربران رو به انجمن nCIS دعوت کنید. میتونید لینک مستقیم همین پست رو هم بگذارین تا بخونن و آگاهانه تصمیم بگیرن. این هم آخرین سند افتخار من در برنامه‌نویس که حالا حالاها، مدیران ارشد برنامه نویس، خواب رسیدن به چنین رکوردی رو هم نمیبینن (البته حدود هزار پست بنده در لحظه‌ای که عکس رو گرفتم حذف شده بود) :

برنامه‌نویس

نویسنده: محمد مصطفی شهرکی